Logo Cestydoprirody.cz

Kolem Dhaulágiri, aneb "HIMALÁJE SO NÁM NÍZKY"

9.March 2013
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Jan Odehnal
HIMALÁJE SO NÁM NÍZKY prohlásil Castro po třetím pivě u Rudyho v Boskovicích. A bylo rozhodnuto. Trek kolem Dhaulágiri se stal naším dalším cílem. Za měsíc stojíme v Beni (v Nepálu) a snažíme se nacpat do plného terénního autobusu.
Hlavní foto článku
galerie >

Nakonec je nás osm se sympatickým Pasangem, co by průvodcem. Sestavu doplňují jeho dva bratři jako nosiči. Za tři hodiny vystupujeme ve 12 hod v Darbangu (1 110 m) a jdeme na dhalbát.

První noc spíme v Dharapani (1 560 m). Je to parádní vesnice na strmých svazích Himalájského podhůří. Spíme v domácím prostředí, stejně jako příští noc v Muri (1 720 m). Krajina je fascinující: rýžová políčka ve stráních, domky z bambusu či ručně řezaných desek, děti se svíčkou u nosu – to se nám nesmazatelně vrylo do paměti. Hlavní část průstupu podhůřím vede proti proudu Myagdi Khola. Dole rostou banány, pasou se vodní buvoli, ve spacácích se nedá pro vedro v noci vydržet. Pivo tu ještě stojí příjemných 300 NRs (nepálských rupií). Ve vyšších partiích prostupujeme rododendronovými, borovicovými lesy a bambusovým podrostem dosahujeme Italského BC. Všude nám rádi vaří a tak naše zásoby do vysokých hor zůstávají nedotknuty.

Tato oblast je turisticky málo poznamenaná, žádné guesthousy po 30 min chůze. Jdeme zároveň s 65 letým Japoncem, který má kolem sebe sedmi člennou podporu vůdců a nosičů. Jeden z nich má funkci nosiče fotografického vybavení a vypadá neskutečně šťastně. Italský BC ve 3 660 metrech je posledním zázemím, kde se dají dobýt akumulátory, koupit čínské nudle a povečeřet domácí brambory či dhalbát. Přímo z base campu se zvedá neskutečná západní 4 500 m vysoká stěna Dhaulágiri (8 172 m). Zůstáváme tu dvě noci, abychom podnikli aklimatizační výstup do 4 200 m.

Počasí není ideální, odpoledne se nám zatahuje a prší, ve výšce nad 4 200 m sněží. Láďa s Věrkou mají štěstí a potkávají blue-sheep – stádo vzácných modrých ovcí. Z legrace nadhazujeme japonským průvodcům otázku yettiho. Naprosto vážně tvrdí, že v této oblasti yetti nežije, ale osobně jeho stopy, velké kolem 45 cm, spatřili v oblasti Makalu. Věříme jim, přece by nelhali, ale máme na yettiho problematiku vlastní názor. Následující čtyři dny jsou nezapomenutelné. Přes Japonský BC dosahujeme Dhaulágiri BC.

Kolem je čerstvá vrstva napadaného sněhu a ze srázů Dhaulágiri se co chvíli řítí prachová lavina. Úzký kaňon lemují vrcholy Dhaulágiri II – IV, Sita Chuchura (6 611 m) a hlavně stěna Dhaulágiri. Nejde nám do hlavy, kudy se horolezci snaží dostat na vrchol. Všude nám to amatérským trekařům připadá extrémně nebezpečné. Noční teploty klesají, za silného větru na –15 – 20 °C a tak se moc nevyspíme. Přes den nám počasí v nejdůležitějších dnech přeje, je slunečno, modrá obloha, sníh taje.

Francouzské sedlo 5 360 m je nejvyšší na naší trase a zdoláváme je v pohodě. Horší to mají naši nosiči, protože se sněhem nepočítali a jdou jen v teniskách. Nejvýše položený nocleh je v Hidden Valley Camp (5 140 m). Je na úžasném místě – jako stvořeném pro horolezeckou dovolenou. Obzor lemuje Tukuche West (6 848 m), Dhaulágiri (8 172 m), zmíněné Sita Chuchura, chodecký Thapa Peak (Dhampus Peak) (6 012 m).

Nepříjemným se tu stává každodenní silný a mrazivý vítr a večerní –25°C mráz. Údolí řeky vede do mystického království Mustang a láká k průstupu. My ale pokračujeme přes zasněžené sedlo ve výšce 5 244 m, abychom po deseti hodinách pochodu, za tmy sestoupily až do Marphy (2 670 m). Kolena dostávají pořádně zabrat, ale vidina postele, dobré bašty a piva je opravdu silná. Navíc začíná nepálský svátek Tihár a v kamenných uličkách je veselo a živo.

Zde, po jedenácti dnech pochodu naše vysokohorské „dobrodružství“ končí. Následující dny věnujeme poznání hinduistických a buddhistických klášterů v Muktináthu a Jhongu. To patří k celkovému zážitku v údolí řeky Kali Gandaki – údajně nejhlubšímu na světě mezi vrcholy Annapuren a Dhaulágiri. Pokud chcete zažít Nepál s minimem turistů, od tropických nížin až po pětitisícová sedla, výhledy na osmitisícovky je výše popsaný trek jednou z posledních možností, kterou vřele doporučuji.

Honza Odehnal – CK Rajbas – Outdoor Travel

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Lubomír
před 3 lety

Himaláje a celkově vysoký hory mi hodně chybí. Zamiloval jsem si to v Nepálu, kde mi místní ukazovali jejich tradice a hodně jsme se s nimi sblížili. Jednou jsme tam jeli na výstup, podruhé jsem tam jel jen tak vyčistit hlavu a meditovat. Naposledy jsem tam objevil houbu cordyceps, kterou tam místní pěstují, ale hlavně hojně užívají. Působí na imunitu, plíce… Prostě taková ta klasická věc, kterou když si dáte, tak vám rozhodně neuškodí. Dá se koupit i u nás. Něco si o ní přečtěte třeba tady: https://www.hackni-svuj-zivot.cz/…a-cordyceps/ . Na internetu je ale spousta dalších článků, které ji rozebírají po všech stránkách.

 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK