Logo Cestydoprirody.cz

Zimní „radůstky“ - Tipy na skialpové vybavení - zima 2012/2013 - 5.díl (Skialpové boty)

6.February 2013
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Mag. Andreas Lercher, Woergl
V předchozích článcích jsme se věnovali tipům pro správný výběr lyží. Zde se budeme věnovat novinkám u skialpových bot. Charakteristickými znaky nových modelů všech výrobců jsou nové materiály skořepin a menší hmotnost při zlepšených vlastnostech při sjezdu bez ztráty komfortu při chůzi.
Hlavní foto článku
Black Diamont, Dynafit, La Sportiva

Alpenverein Edelweiss CZ vám přináší další část článku z časopisu Alpenvereinu Bergauf 05/2012, který je zaměřen na zimní vybavení pro skialp a freeride.

Správné boty

Aby se člověk při nákupu bot pro alpinistické a freeridové lyžování dobře rozhodl pro správný materiál, měl by brát zřetel na některá základní pravidla.

  • Úroveň lyžařských schopností: Znalci, sportovci a experti upřednostňují boty s tvrdým flexem ( 120 – 140) a modely orientované na sjezd, aby mohly odpovídajícím způsobem posunout svoji lyžařskou úroveň. Začátečníkům a málo zběhlým poslouží měkký až středně tvrdý flex (100 – 120). Enormně důležité je, jak bota sedne. Pata a oblast kolem kotníku musí být při uzavřené botě dobře fixována.
  • Oblast použití a kondice: V jakém terénu se převážně pohybuji a jaké jsou moje tělesné předpoklady? Čestná odpověď často ulehčí vše.Uživatelé sjezdovek by se měli orientovat na boty určené pro sjezd.
  • Lehké váhy: Jasné a logické je, že lehká stavba boty je na úkor trvanlivosti. Opotřebení je zde znatelné dříve než u o něco těžších modelů.
  • Velikost boty: Je sotva něco horšího než bota, která je buď příliš malá ( bolest a modré nehty) nebo příliš velká ( špatná jízda a puchýře). Jako směrná hodnota platí, že vložka má být cca o 5 mm delší než samotná noha ( jednoduše vyjmout ji z vnitřní boty a postavit ji kolmo – pata má být v zákrytu se zadním koncem vložky).
  • Teplem tvarovaná vnitřní bota: Dobře přizpůsobená nedělá žádné puchýře – co by taky mělo dřít a tlačit?
  • Deformace nohy: Skořepiny Pebax se mohou přesně přizpůsobit ohřátím a tvarováním. U modelů od Fischera je skořepina přizpůsobena tvaru nohy.

Všechny představené modely jsou s výjimkou modelu od Fischera kompaktibilní s vázáním TLT.

Přehled modelů

BLACK DIAMOND QUADRANT www.blackdiamondequipment.com

foto

Cena: € 479,00
Velikost: 24,0 – 30,5
Váha (Pár): 3.430 g (Vel. 27)
Flex Index : 120
Oblast nasazení : Túry + Túry s freeridem
Cílová skupina: Začátečník + Znalec + Sportovec

U nového QUADRANTu byla optimalizována forma vnitřní boty ( se zavíracím systémem BOA) a byly zabudovány zóny tvořící pro tepelnou izolaci a komfort. Nový je také plastový jazyk vnitřní boty pro lepší přenášení síly. S 40° náklonem holeně je 4-přezkový QUADRANT plně schopný alpinismu a je velmi dobrým kompromisem mezi stoupacím komfortem a výkonem při sjezdu.

BLACK DIAMOND SWIFT www.blackdiamondequipment.com

foto

Cena: € 429,00
Velikost: 23,0 – 26,5
Váha (Pár): 3.040 g (Vel. 25)
Flex index: 100
Oblast nasazení: Túry
Cílová skupina: Z Začátečník + Znalec

Dámský model s vynikající hmotností. Přepracovaná lehká vnitřní bota ( se zavíracím systémem BOA) se zlepšenou formou a zabudovanými zónami pro tepelnou izolaci a komfort. 3-přezková bota s velkým komfortem při výstupu, a dobrý až velmi dobrý výkon ve sjezdu.

DYNAFIT ONE PX – TF www.dynafit.com

foto

Cena: € 470,00
Velikost: 25,0 – 31,5 (He.), 22,5 – 27,5 (Da.) G (Paar): 2.980 g (Gr. 27,5 He.) 2.600 g (Gr. 25,5 Da.)
Flex index: neudáno
Nasazení: Túry + Túry s freeridem
Cílová skupina: Začátečník + Znalec

Řada ONE je dalším vývojem TLT5 s plusem v komfortu (nová teplem formovatelná TF-Liner vnitřní bota se zlepšenou tepelnou izolací), snadnějším nástupem do boty a s třemi Ultra-Lock přezkami pro dostatečný výkon ve sjezdu. Střední přezkou je pata v botě citelně lépe fixována. Linie ONE je o něco těžší než linie TLT, ale právě proto nabízí při sjezdu mnohem více podpory. Výborné boty. Bota ONE U-MF ( 3.300 g /muži – 2.900 g /ženy) s PU skořepinou a PU holení je s cenou 420,00 Eur o něco levnější variantou.

DYNAFIT VULCAN FT www.dynafit.com

foto

Cena: € 750,00
Velikost: 22,5 – 31,5
Váha (Pár): 3.180 g (Gr. 27,5)
Flex index: neudáno
Nasazení: Túry + Túry s freeridem + Freeride
Cílová skupina: Znalec + Sportovec

Karbonové vlákno v holenní části, grilamid ve skořepině, magnesium v přezkách. Dynafit používá při výrobě svých modelů jen nejlepší materiály. Boty jsou určeny pro nekompromisní výkon při sjezdu. Ultra-Lock přezkový systém, patu fixující centrální přezka, vyšší komfort pro vsunutí nohy. Výsledkem je bota na stejné úrovni jako MAESTRALE RS od Scarpa a COSMOS od Garmontu. A tak je aktuálně tato bota mezi nejfajnovějšími, ale i s pyšnou cenou.

FISCHER SOMA VACUUM RANGER 12 www.fischersports.com

foto

Cena: € 549,95
Velikost: 25,5 – 31,5
Váha (Pár): 4.180 g (Gr. 26,5)
Flex index: variabel
Nasazení: All Mountain + Túry s freeridem + Freeride
Cílová skupina: Znalec– Expert

Fischer vstupuje na nové území: Vacuum-fit technologie, v minulém roce ještě privilegium pro sektor závodních bot, byla rozšířena na širší sortiment. Při této technologii je skořepina speciálním postupem upravena na formu nohy (může být až pětkrát opakováno). SOMA VACUUM RANGER 12 není sice žádná lehká váha, ale její HIKE- modus (volně pohyblivá manžeta a tím plně schopná chůze), RIDE-modus ( blokuje holení část dozadu kombinovaně s měkkým flexem – ideální pro terén) a LOCK- modus ( blokuje manžetu jako u závodní boty a tím ideální pro sjezdovku) činí tyto botu jistým druhem univerzálního génia se senzačními jízdními vlastnostmi. Jedinou kapkou hořkosti je chybějící Low-Tech kompaktibilita.

GARMONT COSMOS www.garmont.com

foto

Cena: € 499,99
Velikost: 25,0 – 31,5
Váha (Pár): 2.900 g (Gr. 27,5)
Flex index: 125
Nasazení: Túry + Túry s freeridem + Freeride
Cílová skupina: Znalec + Sportovec

Nová bota s aktuálně nejlepším materiálem skořepiny (grilamid). Je opravdu působivé, co Garmont se svým COSMOSEM nabízí. Pod hranicí 3.000 g, bezvadný komfort při chůzi, velice dobrý výkon při sjezdu a výborný sportovní flex. K tomu nejlépe přizpůsobitelná EZ – FIT vnitřní bota. Jde o konkurenci pro Scarpa Maestrale RS a Vulcan TF od Dynafitu.

GARMONT NOVA www.garmont.com

foto

Cena: € 449,99
Velikost: 23,0 – 27,5
Váha (Pár): 2.280 g (Gr. 24,5)
Flex index: 110
Nasazení: Túry Cílová skupina: Závodnice + lyžařka na túrách

Nový dámský model s třemi přezkami od Garmontu nadchnul! Trochu více než 2 kg/pár a tím super lehký, velice dobrý až znamenitý komfort při chůzi a pro model s třemi přezkami velice dobrý výkon při sjezdu. S EZ-Fit vnitřní botou má Garmont k tomu vnitřní botu přizpůsobenou na dámskou nohu. Odpovídající pánský model se ostatně nazývá ORBIT.

LA SPORTIVA SIDERAL (muži) a STARLET (ženy) www.lasportiva.com

foto

Cena: € 499,00 Velikost: 24,00 – 31,5 (He.) 24 – 26,5 (Da.) Váha (Pár): 2.130 g (Gr. 27) Flex index: 120 Nasazení: Závody + Túry Cílová skupina: Začátečník + Znalec + Sportovec

Nový výrobce, nový model a na poprvé zdařilý začátek. Grilamidová skořepina s nejlepším komfortem ( 68°pohybové volnosti při stoupacím modu, žádné stlačování po celém obvodu při nazouvání), jen dvě přezky, ale proto velmi promyšleně umístěné, a tím velice dobré sjezdové vlastnosti. Předvolitelné fixování ve 3 rozdílných pozicích ( 12°, 14°, 16°), jen 297 mm délka podrážky u velikosti 27. Stejně jako Dynafit používá La Sportiva Fast-Lock sytém pro fixaci přezek. Přestavění mezi výstupem a sjezdem není nutné – uzavřením horní přezky je bota fixována již ve sjezdové pozici. Může se srovnat bez dalšího s Dynafitem TLT 5.

MOVEMENT ANTIDOTE – FREE POWER 4 www.movementskis.com

foto

Cena: € 480,00 Velikost: 24,5 – 30,5 Váha (Pár): 3.900 g (Gr. 27) Flex index: 110 – 120) Nasazení: Túry + Túry s freeridem + Freeride Cílová skupina: Znalec + Sportovec

Bota ( Intuition- Free-Power vnitřní bota) s velice dobrým až znamenitým výkonem při sjezdu, a přes to s odpovídajícím komfortem při výstupu. Nehraje-li hmotnost příliš velkou roli, je ANTIDOTE velice dobrou alternativou ke srovnatelným modelům konkurence. Low-Tech-Inserts, výměnné podrážky pro alpinistické vázání a přestavitelný spoiler garantují co možná nejvšestrannější oblast použití. Boty ANTIDOTE existují také jako FREE POWER 4 WRAP ( FI 130 – 140; 3.980 g /pár; 500,00 Eur) nebo jako více na výstup orientované boty s 3 přezkami FREE TOURING 3 (FI 90 – 100; 3.540 g; 460,00 Eur) s klasickou vnitřní šněrovací botou.

SCARPA MAESTRALE RS (muži) a GEA RS (ženy) www.scarpa.net

foto

Cena: € 549,90 (€ 600,00 pro velikost. 32,5–33,0) Velikost: 23,5 – 33,0 (pánské) 22,5 – 27,0 (dámské) Váha (Pár): 3.140 g (Gr. 27), 2.820 g (Gr. 25) Flex index: 120 Nasazení: Tour + Tourenfreeride + Freeride Cílová skupina: Znalec + Expert

Základní konstrukce je identická s konstrukcí bot Maestrale. 4 přezky s novým materiálem skořepiny a se zesílenou holenní částí umožňují ještě lepší přenos síly. Zlepšená ráčna na nártu umožňuje lepší držení, nový horní pásek (Power-strap) působí pozitivně. Nová teplem formovatelná bota je speciálně vytvarována pro model RS. Fixace ve sjezdové pozici je možná v 16° a 20°. Jestliže uživateli forma boty vyhovuje, je bezkonkurenční při sjezdovému výkonu a velice univerzálně použitelná.

Předchozí články s tipy na skialpové vybavení naleznete ZDE:

LYŽE Freeride

LYŽE Allmountain

LYŽE pro klasické skialpové túry

LYŽE Race

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK