Logo Cestydoprirody.cz

Zimní „radůstky“ - Tipy na skialpové vybavení - zima 2012/2013 - 1.díl

18.January 2013
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Mag. Andreas Lercher, Woergl
Alpenverein Edelweiss CZ vám přináší překlad článku z časopisu Alpenvereinu Bergauf 05/2012, který je zaměřen na zimní vybavení pro skialp a freeride.
Hlavní foto článku
Foto: www.skigastein.com

Zima stojí opět přede dveřmi a my vám po ukončení testů předkládáme výhradně náš názor na nejlepší novinky u bot, lyží, vázání a dalšího vybavení.

Sotva si lze představit, že se dají senzační sněhové podmínky poslední zimy na severní straně Alp ještě překonat. Kdo se kvůli nim nerozhlédnul po správně širokých lyžích použitelných v hlubokém sněhu a nebo se o to alespoň nepokusil? Samozřejmě bychom se opět z podobných podmínek radovali, ale zima s normálním množstvím sněhu by také měla stačit. A aby v nás zanechala také mnoho pozitivních stop a prožitků, vyplatí se zabývat se trochu nejnovějšími výrobky pro túry a jízdu mimo sjezdovku.

Lyže

Ovládání lyží se zjednodušilo. Konstrukce rockeru se stala dominantní stavební technologií. Efektivní délky jsou tím pádem kratší, lyže se snáze ovládají a právě na tvrdém povrchu se s nimi jede lehčeji. V hlubokém, lehkém sněhu se naopak může využívat celá jízdní plocha ( = více vztlaku, větší rychlost, větší rádius).

Malá pomoc při rozhodování

Cena a optika

Člověk má radost z toho, co se mu líbí a je v v rámci jeho daných finančních možností. Ale ne vždy je pro nás tzv. nejlepší to, co je nejdražší a opticky nám vyhovuje. Sice to může být pomoc při rozhodování, ale při kupování ne – tak zní naše doporučení. Ostatně: použít vlastní konto pro hříšně drahé lyže, shledáváme, čestně řečeno, přece jen trochu přehnaným.

Záliby

Mnohem více rozhodujícím je ujasnit si, kde a jak se budu v zimním terénu pohybovat.

Skirunning: Moto zní – lehké, lehčí, nejlehčí (snad také rychlé) – všechno ostatní je většinou vedlejší věc. Cenově se to celé odehrává v horní lize. Spolehlivost a trvanlivost výrobků se nemůže žádným způsobem srovnávat s lyžemi v ostatních segmentech Žádána je také solidní, technická úroveň lyží a odpovídající fyzická zdatnost, rozhodující je také, zda se jedná o muže či ženu.

Klasické lyžařské túry: Mezi námi jsou požitkáři, kteří podnikají všechno možné, aniž by se chtěli věnovat určité disciplíně nebo snad dokonce přehnaně sportovat. Požadováno je, aby u lyží byly „allround“ vlastnosti , u bot dobrý komfort při stoupání spojený se solidními vlastnostmi při sjezdu a u vázání podle záliby více komfortu nebo více lehkosti. Na hmotnost se bere zřetel, ale není u výstroje výhradním kritériem..

Allmountain: na túry, jízdu mimo sjezdovyky a po sjezdovce – tedy univerzální.
Solidní lyže, většinou trochu nákladněji konstruovány a proto také trochu těžší; dobré až velmi dobré vlastnosti na sjezdovce, vyžadující odpovídající boty, zpravidla 4-přezkové. U vázání se obvykle kloníme k rámovým vázáním od Atomicu, Fritschi, Haganu nebo Markeru.

Freeride: Požadovaná je šíře a skvělost, při čemž freeridisti chodící na túry jsou připraveni na kompromis a jezdit na lyžích, které mají středové vykrojení okolo 100 mm. Většinou se ale jedná o rozsah 100 mm + dolů, s botami určenými pro sjezd s ne úplně tvrdým flexem. Nejvíce vyžadovaná jsou vázání Atomic a Marker, ale i Fritschi je zastoupeno. Když se klade důraz na malou hmotnost, uvádějí se TLT- modely od Dynafitu.

Úroveň lyžařských schopností

Experti vědí přesně, co potřebují. Znalci a sportovci jezdí téměř s každým materiálem, začátečníci a pokročilí mají největší potěšení a radost z modelů s jednoduchým ovládáním a allround vlastnostmi.

Fyzická zdatnost

Těžké vybavení a špatná tělesná zdatnost nejdou k sobě, všechno ostatní je záležitostí vkusu. Celkově vhodné vybavení zvyšuje na maximální míru faktor radosti.

Přehled modelů / Lyže

Race

Také zde se něco děje: Dynafit se super poměrem cena-výkon, Dynastar s rockerovou konstrukcí, Movement se sjezdovými vlastnostmi a hmotností, Trab se směsí závodních lyží a lyží pro vysokohorské túry.

DYNAFIT PDG

foto

Š: 99–65–80 mm | R: 25,5/20 m
D: 161 cm
Hmotnost (Pár): 1.600 g
Cena: € 550,00

Úroveň: pokročilí + experti

Lyže PDG jsou dobré až velmi dobré pro stoupání a jízdu. Velmi široká špička, duální rádius a lehké dřevěné jádro propůjčují lyži odpovídající jízdní vlastnosti také v těžkém terénu a tím jsou vždy dobře kontrolovatelné. Speciální geometrie konce lyží zajišťuje komfortní zasunutí lyží do držáku na batohu. Lehká hmotnost, cenově velmi zajímavé, a kromě pro závodění jsou vhodné taky pro skialpinistické výstupy.

DYNASTAR PIERRA MENTA ROCKER CARBON

foto

Š: 96–65–79 mm| R: 22,0 m
D: 150, 160 cm
Hmotnost (Pár): 1.440 g (160 cm)
Cena: € 799,95

PIERRA MENTA pro lyžaře, kteří jsou na tom technicky dobře až velmi dobře, jsou to první lyže s rockerovou lopatou v segmentu Race, což je cítit při jízdě. Co se týče hmotnosti jsou zcela vpředu. Velice se nám líbí!

MOVEMENT FISH-X PRO

foto

Š: 98/93–65–79 mm | R: 24,0 m
D: 160 cm
Hmotnost (Pár): 1.260 g +/- 30 g
Cena: € 900,00

Lyže FISH-X patří k nejlepším v této kategorii, především co se týče jízdních vlastností. Přes přídavně zabudované zesílení v oblasti vázání jsou ve srovnání se svým předchůdcem ještě lehčí.

TRAB MAESTRO

foto

Š: 106/104–75–90 mm | R: 24,0 m (171 cm)
D: 157, 164, 171, 178 cm
Hmotnost (Pár): 1.900 g (171 cm)
Cena: € 879,00

S méně než 1000 g/lyži patří lyže MAESTRO přirozeně do kategorie Race, je ale, bez dalšího rozvádění, také vhodná jako super lehká alpinistická lyže pro skutečné vysokohorské a dlouhé akce. Jízdní vlastnosti těchto lyží leží podstatně nad těmi, které jsou čistě závodními modely. Lyže jsou dosti široké pro klasický alpinismus a existují ve všech standardních délkách. Senzační věc pro hmotnostní fetišisty, kteří se chtějí jednou nebo dvakrát za zimu zúčastnit lyžařského závodu.

V příštích dílech přineseme test lyží pro klasický skialpinismus, allmountain a freeride.

Další články s tipy na skialpové vybavení naleznete ZDE:

SKIALPOVÉ BOTY

LYŽE Freeride

LYŽE Allmountain

LYŽE pro klasické skialpové túry

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

 

Kde se diskutuje

 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK