Logo Cestydoprirody.cz

Co to je vodní sloupec a nepromokavost

27.August 2011
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Tomáš Kuthan
Ať už kupujete oblečení nebo třeba stan, vodní sloupec je informace, která by vás měla zajímat. Co to je vodní sloupec se dozvíte o pár řádků niž.
Hlavní foto článku
© imageafter.com

Vodní sloupec

Vodní sloupec je údaj, který najdete u velkého množství sortimentu. Nezáleží na tom, jestli se jedná o bundu, kalhoty, batoh či stan, vodní sloupec má pokaždé stejnou vypovídající hodnotu – schopnost materiálu odolávat tlaku vody.

Hodnota vodního sloupce se většinou udává v milimetrech a čím je číslo vyšší, tím je materiál odolnější. Samotné měření většinou probíhá v laboratoři, ale pro lepší pochopení se odolnost materiálu vůči vodě udává právě v hodnotě vodního sloupce. A jak to tedy je? Představte si například svojí bundu, na ní se položí válec a začne plnit vodou. Voda v tomto válci působí svojí vahou na materiál a rozhodujícím okamžikem se stane průnik prvních 3 kapek. Výška vody ve válci, při které již dojde k průsaku vody, je právě ten vodní sloupec, který by nás měl při výběru v obchodech zajímat.

Zejména v supermarketech se můžeme setkat s outdoorovým vybavením za super ceny, ale nejen cena by pro nás obzvláště u věcí ven měla být důležitá. Standard na odolnost proti vodě je kolem 2 000mm, ale samozřejmě čim vyšší číslo, tím lepší nepromokavost.

Nepromokavost

Nepromokavost je schopnost odolávat proniknutí vody, ale při výběru v obchodě bychom měli myslet na to, že udávaný vodní sloupec udává většinou nepromokavost materiálu a nikoliv celého produktu. Takže například švy, zipy a různé větrací otvory mohou nepromokavost vaší bundy výrazně snížit.

Ovšem ani po přihlédnutí k podobě finálního produktu nemáme ještě vyhráno. Uváděné hodnoty jsou měřené při ideálních podmínkách, ovšem při pohybu dochází k různému namáhání a natahování materiálu čímž se jeho schopnost odolávat vodě opět snižuje. Například u oblečení bychom nepromokavé věci měli vybírat takové, jejichž odolnost proti vodě odpovídá přibližně 10 000 – 20 000 mm vodního sloupce.

Věděli jste že…

klečení na kolenou v mokré trávě odpovídá přibližně 12 000 mm vodního sloupce?

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Luděk
před 14 dny

Já jsem dětem na Vánoce kupoval nepromokavé bundy na jaro do českých hor a jsou z nich naprosto nadšené, opravdu fungují tak, jak mají :-) Rozhodně můžu doporučit něco takového pořídit dětem, máte pak o hodně starostí méně.

KamSsa1 .
před 4 měsíci

Vodní sloupec jsem řešil nedávno, na https://armik.cz/ jsem si totiž hledal nový stan na příští sezónu a jedním z parametrů bylo právě to, aby mi do stanu nezateklo i při větším lijáku. Doufám, že jsem nakonec vybral dobře.

před 8 měsíci

Problém je, že každý výrobce provádí test jinak, takže ty údaje nemusí být vypovídající. Taky jsou různé oblečení od různých značek z různých látek. Víc zajímavostí ohledně vodní sloupce je tady: https://www.rogelli.cz/…ve-obleceni/

před 9 lety

Jak je to tedy s vodním sloupcem u batohu, kolik bych si měla dát pozor, aby měl? Bojím se, že když ho položím do mokré trávy propustí mi dno. Když prší tak nasadím pláštěnku na batoh to je jasný.. ale to obecný vlhko.. dá se to někde zjistit? Mám batoh něco na způsob těchto
http://www.e-outdoor.cz/…-batohy.aspx

 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK