Logo Cestydoprirody.cz

Na kole, a příště i loďkou, okolo Wolfgangsee

3.September 2012
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Jan Veselý
Pokud se vydáte na okružní jízdu kolem jezera Wolfgangsee, dejte na naše doporučení a přejeďte nejtěžší úsek lodí.
Hlavní foto článku
Výstup, a nikoliv výjezd, na Falkenstein
galerie >

Uprostřed prázdnin se vydáváme na rodinnou dovolenou do Rakouska, a vzhledem k nejmenšímu dítěti (10 měsíců) tentokráte ne do velkých hor, ale k jednomu z pěti největších jezer v oblasti Salzkammergut – Wolfgangsee. Toto jezero má oproti ostatním velkým jezerům v této oblasti tu výhodu, že se dá bezpečně objet na kole po cyklostezkách, pouze s dvěmi místy, kde se můžete potkat s auty a to ještě v omezené míře.

Vybaveni vozíkem Chariot pro nejmenší z dětí a s dalšími dětmi ve věku 3–7 let se vydáváme na okružní cestu hned první den našeho pobytu. Jelikož jsme ubytovaní v Abersee na jihozápadní straně jezera, vyrážíme rovnou od penzionu po stezce směrem na severozápad do St.Gilgenu. Cesta je celkem nenáročná a nabízí krásné výhledy přes jezero na vrchol Schafberg a přilehlé kopce.

foto

Pohled na Schafberg

V St.Gilgenu si dáváme pauzu na hřišti pro děti a plánujeme i vyjížďu s dětmi na člunu, kterou ale nakonec odkládáme na některý z dalších dnů. Ze St.Gilgenu míříme za místní, ne snad největší, ale téměř jistě jednou z nejfotogenič­tější, atrakcí s názvem Ochsenkreutz. Jedná se o ostrůvek s kapličkou se jménem, v překladu Volský Kříž. Pověst praví, že v 16. století vedl v tomto místě řezník po břehu vola na jatka. Vůl se splašil, skočil do vody a řezník, který vola právě koupil, se ho chytil za ocas a i s volkem se ocitnul v jezeře. Byl celý vystrašený a jelikož neuměl plavat, tak si vylezl volovi na záda a ten s ním plaval až na ostrůvek. Zde se řezník zapřísahal, že když se z jezera zachrání, tak věnuje tolik vosku, kolik vůl váží. Když pak vola vážil, tak stačilo jako zázrakem položit na váhu pouze 2 kila vosku a tak řezník věnoval volovi život. Na památku této události pak byla na ostrově postavena kaplička.

foto

Ochsenkreuz

Jelikož jsme si dali závazek, že celé jezero OBJEDEME, tak po doplavání na ostrůvek zavrhujeme možnost převést se přes úsek s Falkensteinem (250 m převýšení) rovnou do St.Wolfgangu a neohroženě se vydáváme do výstupu šotolinovou cestou. Ne že bychom nevěděli co nás čeká. Již pod kopcem se nám dostává od protijedoucích varování, že budeme mít problém kopec i vytlačit. Veškerá varování se záhy plní a my vynášíme na Falkenstein kola i děti – viz. titulní fotografie. Kolo s vozíkem Chariot včetně dětského nákladu musí tlačit dva lidé. Zcela symbolicky lemuje cestu na vrchol křížová cesta. Naštěstí jsem zde za 40°C tepla a ve svých 40 letech nedostal infarkt :-).

foto

Křížová cesta na Falkenstein

Sjezd z Falkensteinu si každý dospělý může již vychutnat, s dětmi je to ale opět o vedení kol. Konečně se ale dostáváme zpět k jezeru a jedeme do centra St.Wolfgangu, kde nás čeká zasloužený odpočinek na molu, svačina a koupání.

Ze St.Wolfgangu míříme do Stroblu, ale cestou se zastavujeme na hřišti, které leží v severně od vrcholu Bürgl. Důvodem naší zastávky je především možnost zhoupnout se na největší houpačce, kterou jsme kdy na veřejně přístupných dětských hřištích viděli. Spouštíte se zde z vrcholu U-rampy o dobrých 5 metrů níže. První zhoupnutí vyžaduje rozhodně větší dávku odvahy. (více o hřišti naleznete ZDE)

Na nábřeží ve Stroblu si dáváme zmrzlinu a po stezce vedoucí po náspu bývalé železnice se vydáváme zpět do Abersee, kam dorážíme po ujetí necelých 30 kilometrů. Pokud budete moci zůstat na nábřeží až do západu slunce, tak to udělejte. Pohled na něj přes jezero je odsud nejlepší.

foto

Západ slunce ve Stroblu

Jako celodení rodinný výlet je tato trasa rozhodně doporučeníhodná, ale pokud chcete jet opravdu na pohodu a nebo jedete s malými dětmi, tak si objeďte Falkenstein lodí. V případě špatného počasí nebo únavy si můžete zkrátit cestu i v půlce přívozem z St.Wolfgangu do Abersee.

Celý popis túry i s výškovýp profilem a možností prohlídky v Google Earth naleznete ZDE

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Miruška
před 3 měsíci

Jo tak tam by se dalo odpočívat. Ale zase jezdit jenom na kole? To by mě určitě hodně unavilo. No pravdou je že já zase jako vím kam si zajít abych svému tělu odlehčila. Navštěvuji čas od času tantra masáže https://www.diamondmassage.cz/ v Praze. Tam si člověk dokáže užít za nízké ceny na Prahu.

Tomáš
před 5 měsíci

František: S tím karavanem jste mi vnuknul dobrý nápad. Právě nedávno jsme přemýšleli s přítelkyní co s letošní dovolenou. A myslím si, že pronajmout si karavan vlastně není vůbec špatný nápad. Dokonce jsem si teď i zkoušel hledat pronájem obytná auta Písek a tady kousek od nás je přímo tato půjčovna – https://www.karavany-strakonice.cz/ No, asi to tak uděláme. :)

František
před 11 měsíci

Teda tam to vypadá krásně. Děkuji za typ na dovolenou. Příští rok tam s rodinou určitě vyrazíme. Nikdy nevíme, kam pojedeme, tak už budeme mít alespoň nějakou představu :-) . Jezdíme různě do kempů s karavanem, takže si dovolenou dopředu nemusíme domlouvat, což je velká výhoda. V karavanu máme všechno, co potřebujeme, navíc i klimatizaci, kterou jsme si objednali ze Vzdušínu https://www.vzdusin.cz/…-klimatizace , takže se nám v něm bydlí jako doma :-) .

Tobiáška
před rokem

Na tuto horu se chceme s manžílkem také podívat. Byli jsme zatím nejvýše v Tatrách na Slovensku v zimě a to byl taky mazec. Byli jsme dvě sta metrů pod vrcholem a na mě začala doléhat únava. Štěstím bylo, že jsme si s sebou vzala guaranu. Bez ní by to asi nešlo. Žijeme s ní asi 3 roky. A také s https://eshop.guaranaplus.cz/guarana

 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

 

V okolí najdete

Lezecký park "Klettergarten" (2.19km)
Lezecký park "Klettergarten" (2.19km)
Hřiště pro děti (2.79km)
Lezecký park "Klettergarten" (3.38km)
Lezecký park "Klettergarten" (3.38km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK